TRART'a Hoş Geldiniz!

Şimdi Bize Katılın TRART sisteminin gelişmiş tüm özeliklerine ulaşabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Üye olun ve sizde bu eşsiz sanal dünyanın bir parçası olun.

66 Milyon Yıl Önce Nesli Tükenen Hayvanın Yumurtaları Bulundu

'Bilim - Teknoloji - İnternet' forumunda JumperS tarafından 7 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. 57
  41
  60
  JumperS

  JumperS Mehmet


  Katılım:
  19 Haziran 2015
  İleti:
  57
  Alınan Beğeniler:
  41
  Ödül Puanları:
  60
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  İzmir
  Çin'de bilim insanları, 66 milyon yıl önce nesli tükenen bir hayvana ait olan 215 yumurta keşfetti.

  [​IMG]

  Çin'de bir paleontolojist grubu, 66 milyon yıl önce nesli tükenen teruzor (pterosaur) isimli bir tür uçabilen sürüngene ait ve sağlam bir şekilde var olan 215 adet yumurta buldu. Bulunan yumurtaların bazısında halen embriyo kalıntıları bulunduğunu belirten bilim insanları, bu keşfin "olağanüstü" olduğunu söyledi.

  Uçan bir tür sürüngen olan teruzorların 66 yıl önce nesli tükenirken, dünyada daha önce şu ana kadar yalnızca bir düzine teruzor yumurtası bulunmuştu. Bilim insanları, eski fosil kalıntılarının yıllar geçtikçe düzleştiğini ve incelenmelerinin zorlaştığını fakat Çin'de ortaya çıkarılan yumurtaların tamamen ezilmediğini ve 16'sının içinde halen embriyo kalıntısı bulunduğunu söyledi.

  Leicester Üniversitesi palebiyologu David Unwin bu tarz keşiflerde genellik çok az madde elde edildiği için fosillerin üzerinde araştırma yapmanın çok zor olduğunu söylerken, "Gerçekten çok değerli bir fosil bulduğunuzda, üzerinde çalışma yapmak çok zor çünkü bulduğunuz fosil çok eşsiz oluyor. Şu an elimizde üzerinde çalışma yapabilmek için birçok yumurta bulunuyor" dedi.

  Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde bulunan Federal Üniversitesi Ulusal Müzesi'nde araştırma lideri ve paleontolog Alexander Kellner, 30 yıldan uzun bir süredir teruzorların üzerinde çalışma yapıyor. Kellner ve meslektaşları tarafından 2014 yılında keşfedilen bir tür olan teruzorlar, H.tianshanensis isimli cins sınıfında yer alıyor. Kellner'a göre, aynı bölgede bu kadar fazla yumurta bulunmasının sebebi de, birden fazla dişi H.tianshanensis'in aynı yerde yumurtlamaları olabilir.

  Fosilleri inceleyen bilim insanları, yumurtalarda bulunan embriyoların yetişkin teruzor özelliklerini göstermediğini ve 2014'te ismi konulan cinsin bilindiği gibi olmayabileceğini açıkladı. Teruzorların uçmayı öğrenmeden önce yerde avlanıp büyümüş olabileceklerini söyleyen Güney Kaliforniya Üniversitesi paleontologu Michael Habib, "Kanatlardaki kemik gelişimi, bacaklardaki kemik gelişimine oranla az olsa da kanatlardaki kemikler vücudun çoğu kısmına göre oldukça kuvvetli" dedi.

  Araştırmanın daha yeni başladığı teruzor yumurtaları hakkında Los Angeles Doğal Tarih Müzesi paleontologu Luis Chiappe, bu keşfin yalnızca buzdağının görünen kısmı olduğunu ve yapılacak çalışmalarla 66 milyon yıl önce nesli tükenen uçan sürüngenler hakkında birçok bilginin yüzeye çıkacağını söyledi. (DHA)
   
  KanLordu, yozora, Ftsuu ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş