TRART'a Hoş Geldiniz!

Şimdi Bize Katılın TRART sisteminin gelişmiş tüm özeliklerine ulaşabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Üye olun ve sizde bu eşsiz sanal dünyanın bir parçası olun.

Manreng Nedir?

'Manga' forumunda Usame A tarafından 3 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. 12
    6
    5
    Usame A

Usame A Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    5
    Selamlar ve saygılar gençler!Benim bulduğum bir teori var.Adı Manreng.Şimdi Türkiye' de Japon çizgiromanına Türk mangası deniliyor.Bu da insanın kulağına az çok saçma gelebiliyor.İlk olarak mangayı dilsel olarak açmalı.Bilgi eksikliğinden hatalarım olabilir,mazur görün.Japonca' da ''man'' eğlenceli,hareketli anlamına gelirken ''ga'' resim,görüntü gibi anlamlara geliyor.Benim nacizane teorim şudur:

Japonca' daki ''man'' kelimesini alıp Osmanlıca' da hile,oyun,suret,şekil gibi anlamları olan ''reng'' kelimesiyle birleştirirsek ortaya ''manreng'' diye bir terim çıkar.

Ve bu terime şöyle bir anlam verebiliriz:Japonya başta olmak üzere Doğu Asya etkisindeki Türk çizgiromanlarına manreng denir.İlk manrengimiz ise Bounty Hunterz' dır.İlk manreng dergimiz de Shiroİnku' dur.

m.a.h, maihoshi_, JaGGo ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. 532
    452
    585
    DarkHall

DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    452
    Ödül Puanları:
    585
    Güzel bir açıklama ve iyi bir fikir olmuş :) bende Türkiye de yapılan manga tarzındaki çizgi romanların G.Kore de manhwa Çin de manhua örnekleri gibi yeni bir kelime ile adlandırılmasını isterim :)

m.a.h bunu beğendi.
  3. 12
    6
    5
    Usame A

Usame A Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    5
    Evet!Nasıl bi teori?Diğer üyelerin de fikir ve eleştirilerini duymak isterim.

Son düzenleme: 6 Mayıs 2017
  4. 25
    51
    65
    omuro ozibashi

omuro ozibashi Yeni Üye Çizer

Alınan Beğeniler:
    51
    Ödül Puanları:
    65
    kulağa hoş gelmedikten sonra manga kalması daha doğru olur; mesela Fransa'da manfra ismini vermek isteyenler oldu çoğun tepkisi bu hiç bir şeye benzemeyen ismi aradan çıkarın herkes manga ile tanıştı o isimle devam etmek ister.
    En önemlisi bizim bu kategoride nasıl geliştirebiliriz kendimizi ki yetenekli çizerler yayın evleri uyandırabilecek.

5. 25
    51
    65
    omuro ozibashi

Alınan Beğeniler:
    51
    Ödül Puanları:
    65
    bu shiroinku dergisi ne halde bu günlerimizde?
    kabura diye bir dergide vardi o da durdu.

m.a.h bunu beğendi.
  6. 12
    6
    5
    Usame A

Usame A Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    5
    Selamlar!Shiroİnku açıkçası pek bişey yapamadan dağılan bi projeydi.Sağlam bir ekibi vardı.İstanbul Medeniyet Üniversitesi Geek kulübünün ilham kaynağıdır aynı zamanda.Kabura' da sağlam bir ekiple kurulmuş dergiydi.Ama bu da iki üç sayı sonra dağıldı.İşte bunlar ve benzeri şeyler maddi manevi imkansızlıklardan dolayı uzun ömürlü olamıyorlar.Bi kültür merkezi de çıkıp demiyor ki hadi şunlara biraz destek verelim...Her neyse, Bounty Hunterz da baya güzel doğrusu...Bu arada yukarıdaki arkadaşı yazıyı tekrar okuması için uyarırım.Manfra gibi bişey demedim.Japonca man ile Osmanlıca rengi birleştirdim.

7. 25
    51
    65
    omuro ozibashi

Alınan Beğeniler:
    51
    Ödül Puanları:
    65
    -_-' mesela yani ...

8. 12
    6
    5
    Usame A

Usame A Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    5
    Bir de demedigim şu ki benim söylediklerim sadece bu sektörün gelişebilmesi adına bi teori

9. 169
    216
    240
    Ftsuu

Ftsuu Mükemmelliyetçi Moderatör

Alınan Beğeniler:
    216
    Ödül Puanları:
    240
    Meslek:
    Öğrenci
    Osmanlıca "reng" i kullanmak yerine günümüz türkçesiyle "şekil" yada "suret" kullanmak daha uygun geliyor bana. Mansuret ya da manbiçim mesela.

10. 12
    6
    5
    Usame A

Usame A Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    5
    Seni anlıyorum ama Osmanlıca ayrı bir dil değil ki!Türkçenin bir kolu.Yani manreng baya iyi gider.

11. 4
    34
    25
    afacanx

afacanx Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ödül Puanları:
    25
    Meslek:
    Şehir Plancısı
    çizgi roman :) o kadar. ister japon ekolü (manga) olsun. ister fransa-belçika (frankofon), ister italyan (fumetti), ister amerikan (comics)... bütün bunların türkçe'deki karşılığı çizgi romandır. mesele şu ki bir zamanlar italyan (teksas, tommiks, zagor) gibi ekoller tükkiyede modayken. daha sonra fransa-belçika (red kit, şirinler, tenten) moda olmuş. şimdi ise bariz bir şekilde amerikan ve japon ekollerin moda olduğu bir dönem yaşıyoruz. amerikan ekolünün moda olması filmlerden dolayı, japon ekolünün moda olması ise animelerden dolayı mümkün olmuştur. burada yapılan yalnızca başka bir ülkenin ekolünden etkilenmektir.

yozora, Kebab ve omuro ozibashi bunu beğendi.
  12. 35
    91
    80
    Kebab

Kebab Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    91
    Ödül Puanları:
    80
    arkadaşı destekliyorum, bayadır olan çizgi roman kültürüne ek olarak başka bir terim bulup kullanmak mangadan esinlenilmiş çizgi roman türünün gelişimine köstek olur diye düşünüyorum. ayrıca çizgi roman bence yeterli bir kelime bence

13. 12
    6
    5
    Usame A

Usame A Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    5
    evet pekala ki bu da bir fikir!..

Bu Sayfayı Paylaş