TRART'a Hoş Geldiniz!

Şimdi Bize Katılın TRART sisteminin gelişmiş tüm özeliklerine ulaşabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Üye olun ve sizde bu eşsiz sanal dünyanın bir parçası olun.
Manga çizimine yardımcı tamamı Türkçeye çevrilmiş DRAWING MANGA çizim kitabına göz atmak için TIKLAYIN
Omuro Ozibashi'nin kaleminden "Bayan Basket Ball" mangasının 5. Bölümü "Yırtıcı İkili" TRART Online Oku da yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN

Haber 2. Dijital Karakter Tasarım Yarışması Başladı!

'Haberler' forumunda DarkHall tarafından 21 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. 527
    446
    570
    DarkHall

DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    446
    Ödül Puanları:
    570

Karakterini Tasarla, Yarışmaya Gönder, Hepimizin Kahramanı Olsun!
    TRT Çocuk Kanalı ve Gösterge Bilim ve Sanat Akademisi’nin birlikte gerçekleştirdiği 2. Dijital Karakter Tasarım Yarışması’yla ilgili genel bilgiler ve yarışmaya katılım koşullar aşağıdaki gibidir.

Konu: Çocuklar için hazırlanacak animasyon serisi / sinema filminde ana kahramanlardan birinin çizimi. Her yaştan kesime hitap edebilecek, insan, hayvan, yaratık, süper kahraman tasarımları yapan her öğrenci ve yeni mezun yarışmaya katılmaya hak kazanabilecektir.

Genel Bilgiler
    1) Eser A4 boyutunda 300 DPI olacaktır.
    2) JPEG veya PDF formatında gönderilmelidir.
    3) Her katılımcı karakterine bir isim vermelidir.
    a) Karakterin ayakta duran 4 adet pozu (ön, 3/4'ü görülen sağ yüz görünümü, 3/4'ü görülen sol yüz görünümü ve arkadan görünüm). Çizimler dijital yaparken farklı duruşlar hayal edin. Bir duruş için 4 farklı poz çizmelisiniz.
    b) 3 adet hareketli pozu (koşarken, atlarken, dans ederken gibi). Ayakta ve aktif olarak çizeceğiniz bu pozlarda karakteri tepeden tırnağa çizmek durumundasınız. Karakter çizimi bel veya omuzlardan kesilmemeli.
    c) Tek sayfada 5 yüz ifadesini içeren çizim (gülme, ağlama, şaşkın, üzgün, siniri bozulmuş-rahatsız olmuş)
    4) Bir çizer sadece tek bir karakter ile yarışmaya başvurabilir. Karakter TV programlarında görülmemiş özgün bir çizim olmalıdır.
    5) Bilgisayar çizimi, dijital boyama, 3D modelleme ya da bilgisayar renderlı imajlar kabul edilir.
    6) Çizgilerinizin çok belirsiz olması, istenilen bilgilerin eksik olması da diskalifiye olmanıza neden olabilir.
    7) İsteyen katılımcılar karakterinin özelliklerini, hikâyesini de word dosyası olarak gönderebilir.
    Eserler, katılımcıların bu yarışma için şahsi bilgi ve becerileri ile tasarlayacağı özgün karakterlerden oluşacaktır. Karaktere ait isim, fiziki durum, ve sair karakteristik özellikler daha önceden herhangi bir ortamda kullanılmış olmamalıdır aksi durumda karakterin tüm yasal hakları katılımcılara ait olsa dahi yarışmaya kabul edilmeyecektir. Eser, tasarımcıya ait olmadığı ya da önceden başka bir platformda kullanıldığının tespiti halinde yarışma dışı kalacaktır.

Yarışma, görsel sanatlar, grafik sanatlar, çizgi film, animasyon ve iletişim alanında eğitim gören tüm ilgili bölüm öğrencileri (yüksek lisans/doktora dahil) ve yeni mezunlar (maksimum 2 yıl) açıktır.
    Katılımcılar eserlerini Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. veya Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. adresine e posta ile göndereceklerdir. Gönderilen dosya boyutu 5GB’ı aşmamalıdır.

Katılımcılar;
    İsim, soy isim, T.C. kimlik numarası, üniversitesi-bölümü, tebligat adresleri ve iletişim bilgilerini içeren bilgi formunu doldurarak eserleri ekinde sunacaklardır.

Yarışmada dereceye giren katılımcılar, eserlerinin TRT Çocuk, GBSA, Kültür A.Ş tarafından tanıtımlarda kullanma hakkına sahip olduğunu kabul eder.
    Yarışmaya son katılım tarihi : 20 Ekim 2017
    Oylama, Jüri üyelerinden en çok puan alan eserin birinci olarak tayin edilmesi şeklinde yapılacaktır.

Jüri Üyeleri
    1. İsmihan YILMAZ – TRT Çocuk Kanalı Koordinatör Yardımcısı
    2. Erdem DAĞDEMİR – Gösterge Bilim ve Sanat Akademisi Kurucu Bşk.
    3. Şafak TAVKUL – Çizgi Filmci
    4. Osman Demirtaş– Kültür A.Ş Tanıtım Müdürü
    5. F.Begüm AKKÖKLER – Filmix Yapım Kurucu Bşk.
    6. Yrd. Doç. Dr. Haldun NARMANLIOĞLU – T.C. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi

Ödüller
    Birincilik ödülü: 5.000 TL + Grafik Tablet + 200 Saatlik Çizgi Film Eğitim Bursu + Derece Sertifikası
    İkincilik ödülü: 200 Saatlik Çizgi Film Eğitim Bursu + Grafik Tablet + Derece Sertifikasıdır.
    Üçüncülük ödülü: 200 Saatlik Çizgi Film Eğitim Bursu + Derece Sertifikasıdır.

Daha detaylı bilgi için : Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. ya da Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.

Aycan Bekdemir bunu beğendi.
  2. 36
    889
    355
    H. Penekli

H. Penekli Müntekim Çizer Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    889
    Ödül Puanları:
    355
    Meslek:
    Comic Book Artist, Character Design
    Sadece grafik ile alakalı bölümlerde okuyanların katılabilmesi saçmalık olmuş.

Yuune ve C_R. bunu beğendi.
  3. 527
    446
    570
    DarkHall

DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    446
    Ödül Puanları:
    570
    aynı fikirdeyim

4. 30
    826
    135
    Aycan Bekdemir

Aycan Bekdemir Yeni Üye Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    826
    Ödül Puanları:
    135
    Meslek:
    Öğrenci
    Animasyon okuyanlar için güzel fırsat ama ben liseyi daha yeni bitirdim :')

5. 1
    0
    0
    Gudubet

Gudubet Yeni Üye Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Mimar Sinan Gsf deyim anlamadim katilabilirmiyim? Ve dijital cizim konusunda bilgi vermek isteyen var mı? Ben bilmiyorum nasil yapacagimi sadece kagit ustune calisiyorum.

6. 24
    88
    80
    omega48

omega48 Papatyalar öldükten sonra kokar... Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    88
    Ödül Puanları:
    80
    katılamamam yazık olmuş :Th 057:

7. 24
    88
    80
    omega48

omega48 Papatyalar öldükten sonra kokar... Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    88
    Ödül Puanları:
    80
    bilgisayardan yapman gerekiyor diğer türlü kabul görmez . Yani gidip a4 kağıdına filan çizip gönderilmez yarışmanın kurallarına aykırı yani bilgisayarda birçok çizim programları var bilgisayar üzerinden çizip göndermen gerekiyor kısaca :Efb50fe2:

8. 1
    0
    0
    sabriye elif katip

sabriye elif katip Yeni Üye Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Neden sadece okulunu okuyanlar ve mezunlarına yönelik? Yanlış.

9. 1
    152
    115
    VictorNikiforov

VictorNikiforov Yeni Üye Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    152
    Ödül Puanları:
    115
    Herkesin katılabileceği bir yarışma olsa çok daha güzel olabilirmiş :"(

10. 1
    0
    0
    yaseminbasin

yaseminbasin Yeni Üye Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    aynen herkesin katilacagi bir yaeisma cok yerinde olurdu bilgisayarda tasarlamak kolay kagit ciziminde yapabilmek onemli bnu asil renklendirme golgelendirme

11. 33
    91
    80
    Kebab

Kebab Yeni Üye Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    91
    Ödül Puanları:
    80
    Ben kağıt çizimi yapabilmenin ya da gölgelendirmenin önemli olduğuna pek katılmıyorum bu yarışmada, renklendirme konusunda ise renk seçimleri ve uyumları haricindeki şeyler de pek önemli olmayacaktır. Çünkü yarışma bir çizim yarışması olarak değil tasarım yarışması olarak geçiyor. Önemli noktası güzel bir tasarım yapabilmek, güzel bir çizim olup olmaması ikinci planda olacaktır

Bu Sayfayı Paylaş