TRART'a Hoş Geldiniz!

Şimdi Bize Katılın TRART sisteminin gelişmiş tüm özeliklerine ulaşabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Üye olun ve sizde bu eşsiz sanal dünyanın bir parçası olun.
Manga çizimine yardımcı tamamı Türkçeye çevrilmiş DRAWING MANGA çizim kitabına göz atmak için TIKLAYIN
Omuro Ozibashi'nin kaleminden "Bayan Basket Ball" mangasının 5. Bölümü "Yırtıcı İkili" TRART Online Oku da yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN

Hayao Miyazaki (宮崎 駿)

'Tanınmış Sanatçılar' forumunda serena tarafından 16 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. 32
    60
    70
    serena

serena MangaFairy Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    60
    Ödül Puanları:
    70
    Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    5Ocak 1941 doğumlu, Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. ve Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. sanatçısıdır. Elli yılı aşkın bir süredir animasyon dünyasının içindedir ve en yakın çalışma arkadaşı Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. ile birlikte Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. adlı animasyon stüdyosunun kurucusudur.

Animasyonun en büyük ustalarından biri olarak kabul edilen Hayao Miyazaki'nin animasyon filmlerinin başarısı dünya çapında ilgi görmüş ve ismi ABD'li Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız., Britanyalı Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. ve ABD'li Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. ile karşılaştırılır hale gelmiştir. Miyazaki Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. dergisinin yapmış olduğu dünyanın en etkileyici insanları listesinde yer almaktadır. (Vikipedi'den alıntı.)

Kısa bir özgeçmişin ardından Hayao Miyazaki ile alakalı kendi görüşlerimi paylaşmak istiyorum.
    Miyazaki'nin eserleri ile ilk karşılaşmam okul bile gitmediğim zamanlarda izlediğim "marco" ve "heidi" anime dizilerine dayanır. O zamanlar bir çok çizgifilm izlememe rağmen bunların kafamda yer etmiş olması ve yıllar sonra Miyazaki ustanın eserleri olduğunu öğrenmem çok manidar.
    Miyazaki'nin eserlerinde beni çeken şey canlılık ve ayrıntı. Günümüz meşhur Disney animasyonlarının bile beni tatmin edememesine sebep olan bir ayrıntı var Miyazaki'de. Halbuki bakıyorsun 3 boyutlu animasyon bile değiller, hep anime tarzında olmalarına rağmen o derinlik hissi ve çevrenin muhteşem detaylandırılması göz kamaştırıcı. Ve en beğendiğim yönlerinden biri de eserlerdeki karakterlerin ekmeklerini taştan çıkarması. Japon kültürünü ustalıkla yansıtan Miyazaki asla büyü ile harika prenseslere falan çevirmiyor onları. Küçücük çocuklar dahi amacına ulaşabilmek için gece gündüz çalışmak ve haketmek zorunda. Yani müthiş bir gerçeklik duygusu da var. Bir diğer konu da hayal gücü. İzleyenler bilir, akla hayale gelmeyen, harika konuları olan şeyler hepsi. Şahsen 'kırk yıl düşünsem böyle bir anime portresi çizemezdim' dediğim zamanlar çoktur. Elbette Miyazaki usta'nın eserlerini yaparken bilgisayardan ziyade el çizimi kullanıyor olması benim için ayrı bir hayran olma sebebi.
    Miyazaki usta ile alakalı yazacaklarımızı bırakıp gitsek kitap olur. Ben tanınmış bir anime üstadı olduğunu düşündüğüm Miyazaki'yi sitemize de kısaca tanıtmak ve kendi düşüncelerimi de yansıtmak istedim. Son olarak imza attığı eserleri sizlerle paylaşıp noktalıyorum.
    Yönetmenliğini yaptığı filmler
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Rupan sansei: Kariosutoro no Shiro; İng: The Castle of Cagliostro), Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Kaze no tani no Nausicaä; İng: Nausicaä of the Valley of Wind ), Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Tenku no Shiro Lapyuta; İng: Laputa: The Castle in the Sky), 1986
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Tonari no Totoro; İng: My Neighbor Totoro), Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Majo no Takkyubin; İng: Kiki's Delivery Service), Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Kurenai no buta; İng: Porco Rosso), Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Mononoke Hime; İng: Princess Mononoke), Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Sen to Chihiro no Kamikakushi; İng: Spirited Away), Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Hauru no Ugoku Şiro; İng: Howl's Moving Castle), Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Gake no ue no Ponyo; İng: Ponyo on the Cliff), Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.
    • Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Kaze Tachinu; İng: The Wind Rises), Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.

Metin yazarlığını yaptığı filmler
      • Dobutsu takarajima, 1971, (Metin danışmanlığı)
      • Panda kopanda, 1972
      • Panda kopanda amefuri saakasu no maki, 1973
      • Cagliostro'nun Şatosu (Lupin III), 1979
      • Rüzgarlı Vadi, 1984
      • Gökteki Kale, 1986
      • Komşum Totoro, 1988
      • Küçük Cadı Kiki, 1989
      • Kırmızı Kanatlar, 1992
      • On Your Mark (müzik videosu), 1995
      • Yüreğinin Sesi, İng: Whisper of the Heart, 1995
      • Prenses Mononoke, 1997
      • Ruhların Kaçışı, 2001
      • Howl'un Yürüyen Şatosu, 2004

Televizyon Dizileri

Dünya Şaheserleri Serisi (Sekai Meisaku Gekijou; İng: World Masterpiece Series)'nin parçası olarak:

• Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız. - (Alps no Shoujo Heidi, İng: Heidi, Girl of the Alps): 6 Ocak 1974'ten 29 Aralık 1974'e kadar 52 bölüm. Miyazaki bu serinin sahne tasarım ve düzenlemesini yaptı.
        • - (Furandaazu no Inu, İng: A Dog of Flanders), 5 Ocak 1975'ten 28 Aralık 1975'e kadar 52 bölüm. Miyazaki 15. bölümün baş animatörlüğünü yaptı.
        • Marko - (Haha wo Tazunete Sanzenri, İng: 3000 Miles in Search of Mother): 4 Ocak 1976'dan 26 Aralık 1976'a kadar 52 bölüm. Miyazaki bu dizinin sahne tasarım ve düzenlemesini yaptı.
        • - (Araiguma Rasukaru, İng: Rascal the Raccoon): 2 Ocak 1977'den 25 Aralık 1977'e kadar 52 bölüm. Miyazaki 4-6, 10, 12-22, 24-28 no.lu bölümlerde baş animatörlük yaptı.
        • Kızıl Saçlı Anna - (Akage no An, İng: Anne of Green Gables), 7 Ocak 1979'dan 30 Aralık 1979'a kadar 50 bölüm. Miyazaki ilk 15 bölümün sahne tasarım ve düzenlemesini yaptı.

Linkleri görebilmek için Giriş yapmalı veya TRART'a Üye olmalısınız.

2. 173
    1,458
    1,075
    AzizCanBinen

AzizCanBinen acb Çizer Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    1,458
    Ödül Puanları:
    1,075
    Meslek:
    Öğrenci - Eskişehir Anadolu Çizgifilm/Animasyon
    The Kingdom of Dreams and Madness adlı da bi belgeseli var 2014 yapımı tavsiye ederim herkese, çok zevkle izlemiştim.

3. 32
    60
    70
    serena

serena MangaFairy Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    60
    Ödül Puanları:
    70
    Teşekkür ederim bak hiç görmemiştim bunu.

4. 527
    446
    570
    DarkHall

DarkHall TRART Yöneticisi Site Yetkilisi Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    446
    Ödül Puanları:
    570
    Elinize sağlık çok güzel ve aydınlatıcı bir konu olmuş :) Üstadı tanıtmamak olmazdı, ben açmayı düşünüyordum ama başka işlerden sıra gelmedi bir türlü.

5. 15
    8
    5
    Lara Ozbozdoganli

Lara Ozbozdoganli Yeni Üye Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    5
    Hayao Miyazaki'yi izleyerek büyüdüm ve bayılıyorum :Th 117:
    Howl'un yürüyen şatosu özellikle çok güzel ve animesini sevenler kesinlikle kitabını da okumalı.

6. 4
    2
    0
    Hereu

Hereu Yeni Üye Kazandığı Rozetler:

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Elinize sağlık.Kitabı da güzeldi.

Bu Sayfayı Paylaş