www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[DUYURU] :MCW (Manga-Comics-Webtoon) Projesi TRART Okuma Platformunda Yayında! Çizgi romanı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZGİ ROMAN] [YENİ SERİ]:Mehmet MAH'ın kaleminden "Uzak Gezegen" çizgi romanı 2. bölümü ile TRART Online Oku da Yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN
[​IMG]

MANGA SAYFA AŞAMALARI

[​IMG]
1 - Storyboard : Burada aklınızdakileri okura nasıl yansıtacağınızın kaba bir dağılımı olur. Çizimler özenilmeden çizilir, bir nevi sayfanın proje aşamasıdır. Panelleri, karakterleri, konuşma balonlarını nasıl yerleştireceğinizi ayarlarsınız. Bir miktar ilerlemiş sayfalara tekrardan müdahale etmek zor olduğundan daha sağlıklı sonuçlar için önemli bir aşamadır.

2- Taslak : Bir sonraki adım sayfanın ana iskeletini oluşturur. Pozlarda ve ifadelerde daha detaylı çizimler yapılır. Arka plan tasarlanır. Bir çok çizer bu aşamayı mürekkepleme aşamasında daha rahat hatlar oluşturmak için mavi mekanik kurşun kalemle çizer. Taramadan sonra mavi sayfa görünmeyecek. Sayfa hala müdahaleye açıktır, ufak tefek değişiklikler yapılabilir.

_______________________________________________________________________________________

[​IMG]
3 - Mürekkepleme(Tarama) : Sayfaya hayat verme aşaması geldi. Oluşturulan taslak üzerinden mürekkepleme işlemi başlar. Hassas bir aşamadır. Odaklanma gerektirir ve bazen ağır ilerler. Gözler, mangadaki en önemli duygu aktarıcı olduğundan daha da özenilmelidir. Karaktere odaklanmış yakın panellerde daha detaylı çizimler olacaktır. *Kontrast için arkaya çok fazla ayrıntı eklemekten kaçının. Sayfa kolay okunmalı ayrıca temiz görünmelidir.

4- Tonlama ve Son dokunuşlar : Screentone ile istediğiniz atmosfere ulaşacaksınız. Sayfa, daha canlı görünecek. Bazı yerleri siyah ile doldurmak da önemli bir etki bırakır. Konuşma balonlarınızı doldurun ve artık sayfanız tam anlamıyla hazır.


Kaynak: Nashi - Sometimes she's the Light mangasından bir sayfa
*Kontrast: Görsellerde, siyah ile beyaz değer arasındaki geçiş hızı tarafından belirlenen kavram. bu scala büyüdükçe düşük, küçüldükçe yüksek kontrast ibaresi kullanılır.

Bu içerik TRART.org için hazırlanmıştır.
Yorum yazmanız için giriş yapmanız gerekmektedir.
Top