www.TRART.org'a Hoşgeldin

Merhaba. Burası bir çok özelliğe sahip gelişmiş bir site/forum sistemi ile kurulmuş bir sanat sitesi. Faydalanabileceğin bolca döküman ve iletişime girebileceğin bir çok kullanıcı var. Kurgusal çizim sanatları ile veya kurgusal hikayeler ile ilgiliysen ya da bununla ilgilenen kişilerin kaleminden çıkan çalışmalara göz atmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Duyuruyu Kapat
[DUYURU] :MCW (Manga-Comics-Webtoon) Projesi TRART Okuma Platformunda Yayında! Çizgi romanı okumak için TIKLAYIN
Duyuruyu Kapat
[ÇİZGİ ROMAN] [YENİ SERİ]:Mehmet MAH'ın kaleminden "Uzak Gezegen" çizgi romanı 2. bölümü ile TRART Online Oku da Yayınlandı! Okumak için TIKLAYIN
Yazı Renk
Arkaplan Renk
Arkaplan Resim
Kenar Renk
Yazı Tipi
Yazı Boyutu
 1. Yazar arkadaşlar için keşfettiğim bu yöntem, bölümleri sırayla yazmak yerine ileriki bölümleri erkenden yazmayı tercih edenler için. Diyelim ki bir projenizin 5. Bölümündesiniz. Ama 6. Bölümden de bir şeyler yazdınız. Hazır sonraki bölümlerden yazmaya başlamışken ayrı ayrı 7, 8,10, 13, 14 gibi derken bir sürü bölümü yarım yazdınız. Hatta o anda belki sonraki sezondan ayrı ayrı 2., 3.,12. Bölümleri de yarım yazdınız. Şimdi diyelim ki;
  İleriki bölümler için henüz başlık bulamadınız, ve bu bölümlerin numaralarını bilmiyoruz. Ve düzensiz bir sürü bölüm yazdığımız için kalabalık ve karışıklık durumu söz konusu.
  Bu karışıklığı düzeltmek için X-Y-Z-T-K sistemini buldum. Yazdığınız ileriki bölümlerin başlığını bu harflerle gruplandırmanıza ve karışıklığı önlemenizi sağlıyor.
  X: Bir sonraki bölüm
  Y: İki bölüm sonrası
  Z: 3 ve 3'ten fazla bölüm sonrası. Burada numaralandırma devreye giriyor.
  T: Bir sonraki sezonda ya da ciltteki bölümler. Numalandırma devreye giriyor.
  Z ve T'de birden fazla bölüm yer aldığı için numara vermek gerekebilir.
  Numaralandırmayı istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Mesela ben bölümlerin sırasına hakim olmadığım için ilk hangisini yazmışsam ona Z-1 diyorum. Sonraki yazdığıma Z-2 vs. Eğer bölümlerin sırasına hakimseniz yazmakta olduğunuz bölümden sonraki 3. Bölüme Z-1, 4.'ye Z-2 şeklinde diyebilirsiniz.
  K: Hikaye dışı bölümler. Senaryoya katıp katmamakta kararsız kalınan kısımlar.
  I'm Nana, Eostre ve defne bunu beğendi.
 2. Birçoğumuz, yazı yazarken, çizim yaparken ortaya çıkacak eserin mükemmel olması gerektiğini düşünürüz. Hatta bu yüzden yaptığımız işin zevki kaçar, hatta ve hatta bir türlü mükemmel yapamadığımız için stese bile gireriz.
  Ama illa ki mükemmel bir şey ortaya çıkarmak yerine, niye vasat ama yazarken-çizerken daha çok eğleneceğimiz bir şeyler denemiyoruz?
  Bunun sebebi sanata faydacı bakılması. Açıklıyorum:
  Hepimiz kendimizi potansiyel birer yazar ya da mangaka olarak görmüşüzdür. Onlar gibi olmak isteriz. Tabii ki onlar gibi olmak için onların seviyesine kadar çıkabilmek ve hatta onları geçmek şarttır. Sorun burada başlıyor. Çok okunan sanatçıların eserlerine baktığımızda mükemmel olarak nitelendirecek kadar beğeniriz. Peki sonra ne olur? Bingo! "Mükemmel" artık amacımız olmuştur. Çünkü sadece mükemmel olan eser yükselecek ve hatırlanacaktır.
  Basit bir şeyler yaparsak eserimizin unutulup gideceğinden, yüzlerce eserden oluşan büyük kalabalığa "herhangi bir kitap ya da manga" olarak katılacağından ve unutulacağından korkarız. İşte "mükemmel" olmayı bizim gözümüzde zorunlu hale getiren budur.
  Yaptığımız şeyleri beğenmemek, sürekli düzeltmeler yapmak, daha ilgi çekici hale getirmeye zorlamak bizde stese sebep olacaktır. Oysa biz sanata eğlenmek, felsefe yapmak, sanatsal derinliği keşfetmek için bulaşmamış mıydık? Nereden çıktı bu kabullenmezlik, sürekli daha ilgi çekici olacak şekilde düzenleme ihtiyacı?

  Yazım burada bitiyor. Anlaşılmaz yazmış olabilirim ama yazarken eğlendim. Bu yüzden bu haliyle kalsın istiyorum.
 3. Çeşitli oyunlarda, anime, manga ve light novellarda karakterler; yeteneklerine, ırklarına ve silahlarına göre sınıflandırılır. Düşündüm de, neden bu sınıflandırma işlemi senaryolar için de yapılmasın? Sadece anime, manga ve light novel için değil, dizi, film, çizgi film, çizgi roman, roman senaryoları için de bu sınıflandırmalar yapılabilir.
  Bir senaryoda birden fazla sınıf bulunabilir.

  1) Mutlu Edici
  Gidişatı iyi olan, mutlu bir havanın hakim olduğu senaryolardır. Hafif dram içerebilir.
  Stresi azaltmak ve ruh halini iyileştirmek amacı taşır. Komedi unsurlarına yer verilir. Adından da anlaşıldığı gibi, moral bozukluğunda veya yorucu bir günün ardından bu senaryolar iyi gelir.
  2) Üzücü
  Dram içeren, bazen ağlatan senaryolardır.
  Bu sınıf, hüzünlendirme veya psikolojiyi etkileme amacı taşıyan senaryolarda görülür. Karakterlere fiziksel ya da psikolojik acı çektirerek izleyicide hüzün, acıma duygularını oluştururlar. Örnek olarak Fullmetal Alchemist animesi verilebilir.
  3) Değişken: Senaryodaki bir dönüm noktasına kadar herhangi bir sınıfta gidişatı olan, dönüm noktasından sonra başka bir sınıfa geçiş yapan senaryolardır. Örnek olarak Dogville filmi, yarısına kadar mutlu ediciyken, yarısından sonra üzücü senaryoya geçiş yapmıştır.
  4) Dengeli: Mutlu edici ve üzücü sınıflarının bir karışımıdır. Bu sınıfı değişkenden ayıran şey, değişkende bir kısmı mutku edici, bir kısmı hüzünlü iken dengelide tamamı hem mutlu hem hüzünlüdür. D. Gray Man örnek verilebilir.
  defne bunu beğendi.
Top